BIP
Dowódca COP-DKP


DOWÓDCA

CENTRUM OPERACJI POWIETRZNYCH - DOWÓDCA KOMPONENTU POWIETRZNEGO

 


 

 

 

 

gen. dyw. pil. Dariusz MALINOWSKI urodzony 17 października 1966 roku w Warszawie. Swoje pierwsze kroki w lotniczej karierze rozpoczął we wrześniu 1981r. w Liceum Lotniczym w Dęblinie, po ukończeniu którego, we wrześniu 1985r. złożył egzaminy do Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej.

Pierwsze szlify zawodowe zdobywał w 10 pułku lotnictwa myśliwskiego w Łasku zajmując stanowiska od starszego inspektora bezpieczeństwa lotów do starszego pilota, dowódcy klucza, nawigatora eskadry aż do dowódcy eskadry.

W uznaniu zaangażowania w służbie oraz osiąganych wyników i predyspozycji skierowany na studia w Akademii Obrony Narodowej (Warszawa) i w Joint Services Command and Staff College w Wielkiej Brytanii, a następnie w wyniku reorganizacji w 2001 roku wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy nowo powstałej 10. eskadry lotnictwa taktycznego. Kończy również Military Training Assistance Program w Saint Jean w Kanadzie.

Dowodząc eskadrą aktywnie uczestniczył w przygotowaniu personelu latającego do przeszkolenia w USA na samolot wielozadaniowy F-16, a w latach 2004-2006 sam uczestniczył w szkoleniu w 162. Skrzydle Lotniczym w San Antonio w Teksasie. Od września 2003 r. do stycznia 2010 r. (z przerwą na szkolenie specjalistyczne w San Antonio w Stanach Zjednoczonych) dowodził 10. eskadrą lotnictwa taktycznego.

Z początkiem 2010 roku objął dowodzenie 32. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Łasku, a następnie został wyznaczony do pełnienia zadań w Szefostwie Wojsk Lotniczych w Dowództwie Sił Powietrznych skąd skierowano go w roku 2012 na studia w Air War College (Maxwell Alabama, USA). Po powrocie ze studiów powrócił do realizacji zadań w Dowództwie Sił Powietrznych. W dniu 06.01.2014 roku objął stanowisko Dowódcy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

Kolejnym etapem kariery jest wyznaczenie na stanowisko Dowódcy Centrum Operacji Powietrznych – Dowódcy Komponentu Powietrznego w Warszawie. Generał brygady pilot Malinowski obowiązki Dowódcy COP-DKP objął w dniu 12.12.2016 r.

Generał brygady pilot Malinowski jest pilotem klasy mistrzowskiej, spędził za sterami różnych typów samolotów (TS-11, MiG 21, T-38, F-16) 2500 godzin, z czego 1200 h. na samolocie F-16.

W dniu 15 sierpnia 2014 roku otrzymał z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nominację na stopień generała brygady.

Natomiast w dniu 10 listopada 2018 r., w przeddzień Narodowego Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej DUDA awansował generała brygady pilota Dariusza Malinowskiego na stopień generała dywizji.