BIP
Aktualności
11.10.2018

W dniach 05-07.10.2018 r. żołnierze i pracownicy RON z COP-DKP odbyli podróż historyczno-wojskową do Zakopanego i Krakowa podczas której zwiedzili szereg miejsc ściśle związanych z polską kulturą militarną.

Edukacja historyczna stanowi ważny element Kształcenia Obywatelskiego w Siłach Zbrojnych RP, rozwija świadomość obywatelską żołnierzy oraz wpływa na ich identyfikację z tradycją Wojska Polskiego. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach zajęć z Kształcenia Obywatelskiego, jako forma poza audytoryjna.

Celem podróży było zaprezentowanie uczestnikom możliwości wykorzystania miejsc pamięci narodowej, tradycji, kultury i przyrody podhalańskiej, do kształtowania postaw patriotycznych, kształtowania i rozwijania świadomości obywatelskiej, a także służyło integracji środowiska wojskowego.

Pierwszym punktem programu w drodze do Zakopanego, zwiedziliśmy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Ten nowoczesny pod względem architektury i technologii obiekt, wprowadził nas w świat dawnego lotniska, przedstawił m.in. samoloty z okresu I i II wojny światowej, statki powietrzne wykorzystywane w wojskowym lotnictwie światowym, jedną z największych na świecie kolekcji silników lotniczych.

 

W następnym dniu już w Zakopanem w ramach poprawy kondycji fizycznej była 20-kilometrowa wędrówka do Doliny Kościeliskiej śladami Kurierów Tatrzańskich ZWZ-Ak. Uczestnicy podróży wyruszyli z Kir zielonym szlakiem, podziwiając piękno gór i słuchając szumu jodeł na gór szczycie. Szczególnie urzekający okazał się szemrzący i wijący się raz z jednej, raz z drugiej strony szlaku Potok Kościeliski. Panorama Tatr z Polany oraz opowieści o najważniejszych kurierach Tatrzańskich i wątki niepodległościowe sprawiły na słuchaczach wycieczki ogromne wrażenie i zainteresowanie.
 

Kolejny i ostatni dzień z piękną słoneczną pogodą obfitował wieloma atrakcjami. Najpierw  zwiedziliśmy stary cmentarz na Pęksowym Brzysku. Miejsce wiecznego spoczynku bardzo wielu słynnych Polaków, jak: Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Tytus Chałubiński, Helena Marusarzówna, Bronisław Czech, Stanisław Witkiewicz, gawędziarz podhalański Sabała i inni. Historię tej wyjątkowej nekropoli, gdzie przetrwały stylowe, góralskie nagrobki wykonane z kamienia i drewna, przybliżył nam -  Zakopiański Przewodnik.
 

Kolejnym miejscem naszej podróży była Gubałówka na którą wjechaliśmy kolejką, aby podziwiać piękne zapierające dech górskie widoki. Po krótkiej przerwie, było zwiedzanie głównego Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, wystawa historyczna – historia Zakopanego i poznanie Tatr, legendowe postaci Zakopanego, wystawa etnograficzna kultura ludowa górali podhalańskich i wystawa przyrodnicza. W drodze powrotnej na zakończenie naszej podróży mogliśmy podziwiać Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza i z tym związane opowieści historyczne przewodnika o sukcesach naszych skoczków na przełomie minionych lat.

I nadszedł dzień powrotu, piękne Zakopane pożegnało naszych dzielnych Turystów słońcem i rześkim powietrzem.

Podróż historyczno-wojskowa przebiegła w zdrowiu i wyśmienitej atmosferze, co było efektem bardzo dobrych warunków pogodowych, ale przede wszystkim zabezpieczenia organizacyjnego, jak również wysokiej kultury, dyscypliny i poczucia humoru uczestników wycieczki.
 
 
 

 

>>galeria<<

 


 
Tekst: kpt. Leszek Teodorowicz
Zdjęcia: st. chor. sztab. Jacek Dziub