BIP
Aktualności
10.08.2017

Punktualnie o 13.30, 10 sierpnia br. w COP-DKP dowódca uroczystości, mjr Karol Słowikowski zameldował dowódcy centrum, w zastępstwie gen. bryg. pil. Sławomirowi Żakowskiemu o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu z okazji Święta Wojska Polskieg

Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego oraz zaproszeni przez gen. Żakowskiego żołnierze i pracownicy resortu ON Szefostwa Służby Hydrometeorologiczej SZ RP, 4.  Rejonu Wsparcia Teleinformatycznego SP oraz 1. Bazy Lotnictwa Transportowego wspólnie obchodzili dziś ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO.

„W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”. Tak w rozkazie o ustanowieniu Święta Żołnierza (od 1992 r. Święto WP) w II Rzeczypospolitej napisał Minister Spraw Wojskowych gen. broni Stanisław Szeptycki rozkazem z dnia 4 sierpnia 1923 roku.

Dowódca centrum, w zastępstwie gen. Żakowski podkreślał w swoim przemówieniu okolicznościowym powagę Bitwy Warszawskiej. Przypomniał męstwo i bohaterstwo żołnierzy, ich chęć walki o swoją Ojczyznę. Mówił również o żołnierzach służących dzisiaj, o ich znaczeniu dla naszych dowódców i sojuszników. Podziękował za codzienną służbę i życzył satysfakcji z wykonywanych zadań służbowych.

Święto Wojska Polskiego to święto wszystkich żołnierzy. Uroczyste obchody święta podkreślił udział Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego pod batutą kapelmistrza por. Łukasza Kukulskiego oraz udział Kompanii Honorowej pod dowództwem kpt. Grzegorza Kosiaka.

Uroczystości były doskonałą okazją do wręczenia żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej wyróżnień i aktów mianowania na kolejne stopnie wojskowe, białej broni oraz nagród rzeczowych.

Na zakończenie dowódca COP – DKP podziękował raz jeszcze całej kadrze i życzył wszystkim radosnego świętowania.

 

GALERIA FOTO

mjr Joanna Krząstek, Foto: st.chor.szt. Jacek Dziub