BIP
Aktualności
18.05.2017

W polskiej przestrzeni powietrznej, na lądzie i morzu w dniach 15 -19 maja br. odbywa się jedno z największych ćwiczeń z wojskami – Eagle Talon/Ramstein Guard-17.

            Organizatorem ćwiczenia jest Dowódca Centrum Operacji Powietrznych – Dowódca Komponentu Powietrznego gen. bryg. pil. Dariusz Malinowski.

 

          Celem ćwiczenia jest zgrywanie ćwiczących dowództw oraz wydzielonych do ćwiczenia sił i środków Sił Powietrznych w procesie dowodzenia, kierowania i prowadzenia działań bojowych w ramach Komponentu Powietrznego, w środowisku aktywnego oddziaływania elektromagnetycznego.Istotą ćwiczenia jest realizacja misji bojowych lotnictwa zgodnie z opracowanymi planami walki na kolejne doby działań.

        

            Do ćwiczenia wydzielono siły i środki: sił powietrznych (1. SLT, 2. SLT, 3. SLTr, 3. BRt, 3. BR OP, 1. ORel), BLMW, wojsk lądowych (1.BLWL, 25. BKPow., 4. pplot, 8. pplot oraz 15. pplot).

Ponadto w ćwiczeniu udział biorą wydzielone siły i środki z NATO JEWCS (Joint Electronic Warfare Core Staff) oraz firmy COBHAM, jak również reprezentant HQ AIRCOM oraz CAOC UEDEM.

            W ramach ćwiczenia samoloty F-16, MiG-29, Su-22, C295, C-130 (SP), Mi-8/Mi-17, W-3 (WL), An-28 (MW), DA-20 COBHAM realizowały loty w ugrupowaniu COMAO, misje TPT, CAS oraz EW.

Siły i środki WOPL i WR OP realizowały zadania wykrywania i śledzenia w warunkach zakłóceń elektronicznych.

 

 

 

 

 

mjr Joanna Krząstek