BIP
Aktualności
10.04.2017

W dniu 7. rocznicy Katastrofy Samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem oraz w przededniu Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w COP-DKP podczas uroczystego apelu uczczono pamięć ofiar, poległych i pomordowanych.

Dowódca COP-DKP przypomniał tragiczne wydarzenia z 1940 roku, które skutkowały dokonaniem mordu przez radziecką policję polityczną, NKWD na przeszło 20 000 Polaków. Podkreślił, że ilość ta jest określona na podstawie odnalezionych grobów i szczątków ciał pomordowanych, natomiast szacuje się, że co najmniej drugie tyle polskich obywateli spoczywa w nie odnalezionych jeszcze mogiłach. Generał Malinowski wspomniał o trudnym dochodzeniu do prawdy dotyczącej Zbrodni Katyńskiej oraz o próbach ponownego zafałszowywania jej przez Rosję.

Odnosząc się do katastrofy samolotu z 10 kwietnia 2010 r. podkreślił, że wszyscy ci, którzy w niej zginęli chcieli oddać hołd pomordowanym w 1940 roku. Wspominając dzień katastrofy i wszystkie ofiary dodał, że wiele z nich znał osobiście.

Następnym etapem apelu było wręczenie aktów mianowania na kolejne stopnie wojskowe

 

oraz przedstawienie żołnierzy nowoprzybyłych do Centrum.

General Malinowski wraz z Szefem Sztabu, pułkownikiem Zalewskim złożył kwiaty oraz zapalił znicze w miejscu upamiętniającym ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz pod pomnikiem ofiar Katastrofy Samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem.

 

Uczczono pamięć generała pilota Andrzeja Błasika oraz załogi samolotu Tu-154.

 

 


tekst: mjr Urbaniak
zdjęcia: st.chor. sztab. Jaszczak